Aktualności
RADOMIANIE W WARSZAWIE

INTEGRUJEMY radomian i przyjaciół Radomia,
TWORZYMY pozytywną atmosferę wokół naszego miasta,
DZIAŁAMY na rzecz Radomia i Ziemi Radomskiej.
ŁĄCZY NAS RADOM!
 
Aktualności Strona główna
- Archiwum

Sławni radomianie

Mój Radom

Galeria

Oficjalna strona Radomia

Radom i Region Radomski

Linki

Kontakt

Forum

O Stowarzyszeniu
- Statut
- Cele
- Misja
- Władze
- Dołącz do nas


Świąteczne i noworoczne życzenia od Radomian w Warszawie

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie składa wszystkim radomianom i przyjaciołom Radomia oraz Ziemi Radomskiej najserdeczniejsze życzenia szczęścia i pomyślności z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w Nowym Roku 2010!


Spotkanie rocznicowo-noworoczne

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa na spotkanie rocznicowe Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. W grudniu minęło bowiem już 4 lata od pierwszego spotkania, które dało początek naszemu Stowarzyszeniu. Tym razem spotkanie rocznicowe połączone będzie ze spotkaniem noworocznym, a gościem specjalnym będzie ks. Wojciech Rudkowski z radomskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Zapraszamy w czwartek 7 stycznia 2010 o godz. 18 do Restauracji pod Retmanem, Warszawa, ul. Bednarska 9.


Spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie - 22 X 2009

W czwartek 22 października 2009 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, ul. Elektoralna 12, odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. W programie dyskusja na temat planów działalności Stowarzyszenia w kolejnych miesiącach, w tym o tematyce i terminach kolejnych spotkań. Początek o godz. 19:00 w Sali Bibliotecznej. Serdecznie zapraszamy!


Stypendium Kazimierzowskie 2009 przyznane!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że na podstawie oceny Kapituły Stypendium Kazimierzowskiego, decyzją Zarządu Stowarzyszenia Radomian w Warszawie przyznano stypendium oraz wyróżnienia w tegorocznej edycji Stypendium Kazimierzowskiego organizowanej pod hasłem "Miasto inspiracji".

Czytaj więcej.


Druga radomska Uliczka Tradycji, 12-13 IX 2009

W weekend 12-13 września odbędą się w Radomiu imprezy w ramach drugiej edycji "Uliczki Tradycji". Jest to sympatyczna impreza, której celem jest przybliżenie ducha i atmosfery Radomia lat 20. i 30. XX wieku. Szczegółowy program na stronie Resursy Obywatelskiej w Radomiu.


I Ogólnopolskie Święto Chleba w Radomiu

W niedzielę 6 września odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu I Ogólnopolskie Święto Chleba. Jest to 11. edycja "Święta Chleba" w Radomiu, tej niezwykle popularnej imprezy, która w tym roku po raz pierwszy ma charakter ogólnopolski. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Cechu Piekarskiego.


Spotkanie z radomską poezją w Klubie Księgarza

6 września o godz. 12.00 w warszawskim Klubie Księgarza (Rynek Starego Miasta 22/24) podczas Niedzielnego Salonu Literackiego radomianie Halszka Wiłkomirska i Ksawery Jasiński przedstawią tomiki poezji Jadwigi "Duśki" Wiłkomirskiej (1939-1974) oraz Mariana "Rysia" Ośniałowskiego (1930-1964). Wiersze będą czytać Ksawery Jasiński oraz Wojciech Siemion. Honorowym gościem spotkania będzie Wanda Wiłkomirska. Dodatkowe informacje na temat spotkania można znaleźć na stronach portalu polska.pl.


Pokazy lotnicze Air Show Radom 2009

W dniach 29-30 sierpnia 2009 roku (sobota-niedziela) odbędą się kolejne pokazy lotnicze Air Show Radom 2009. Jest to już 11. edycja, tej największej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej imprezy lotniczej. Użyteczne informacje, między innymi na temat szczegółowego programu, uczestników, dojazdu, noclegów, biletów oraz imprez towarzyszących, można znaleźć na stronie organizatorów airshow.sp.mil.pl.


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Radomian w Warszawie

Na dzień 9 czerwca 2009 roku (wtorek) na godz. 19.00 zostało zwołane zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Zebranie odbędzie się w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, ul. Elektoralna 12 - Sala Biblioteczna. W programie Zebrania m.in.:

 • przyjęcie sprawozdania merytorycznego i finansowego SRwW za 2008 rok,
 • udzielenie absolutorium Zarządowi oraz
 • sprawy różne.

Serdecznie zapraszamy członków oraz osoby zainteresowane przystąpieniem do Stowarzyszenia i przypominamy o konieczności uregulowania składek członkowskich.


Stypendium Kazimierzowskie - edycja 2009: Miasto inspiracji

Termin zgłoszeń do tegorocznej edycji wydłużony do 15.06.2009!

"Miasto inspiracji" to hasło tegorocznej, trzeciej już edycji Stypendium Kazimierzowskiego, programu stypendialnego Stowarzyszenia Radomian w Warszawie skierowanego do młodych radomian, uczniów radomskich szkół średnich. Przyznane będzie, jak w poprzednich latach, jedno stypendium w kwocie 3.800 złotych oraz jedno wyróżnienie. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2009 roku. Szczegółowe informacje na temat programu stypendialnego znajdują się w Regulaminie Stypendium na stronach Stypendium Kazimierzowskiego.


Festiwal Kameralne Lato Radom 2009

W dniach 1 - 6 czerwca br. odbędzie się druga edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato Radom 2009. W ramach festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące, happeningi, pokazy filmów i koncerty. Więcej informacji na stronach festivalu.


"Stanąć po stronie ludzi skrzywdzonych" - spotkanie poświęcone śp. ks. Romanowi Kotlarzowi, 24.04.2009

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone śp. ks. Romanowi Kotlarzowi. W programie m.in. wystawa poświęcona osobie księdza, projekcja filmu dokumentalnego "... i cicho ciało spocznie w grobie" z udziałem autorów oraz dyskusja z udziałem zaproszonych historyków oraz świadków i uczestników wydarzeń. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia (piątek) o godzinie 18:00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie.


II Tydzień Społeczny
Solidarność - Niepodległość - Demokracja
Bilans Dwudziestolecia i spojrzenie w przyszłość

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkania w ramach II Tygodnia Społecznego, ktore odbędą się w Radomiu w dniach 4 - 8 maja 2009.

Czytaj więcej.


1% podatku dla organizacji radomskich

Jak co roku zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych z Radomia i regionu radomskiego. W tym roku jest to łatwiejsze niż w latach poprzednich. Wystarczy podanie nazwy organizacji oraz jej numeru KRS w odpowiednim polu formularza podatkowego PIT.

Dowiedz się więcej o radomskich organizacjach pożytku publicznego.

Sprawdź również listę organizacji pożytku publicznego z Radomia i Regionu uprawnionych do otrzymywania 1% podatku.


"Ślad" - spotkania z kulturą żydowską w Radomiu

W dniach 16-19 kwietnia br. Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu, Radomskie Towarzystwo Naukowe oraz Stowarzyszenie "Żydowskie Motywy" zapraszają na Spotkania z kulturą żydowską "Ślad". W programie m.in. prezentowane po raz pierwszy w Radomiu filmy, spotkania z twórcami, wystawy... Program festiwalu dostępny na stronach "Resursy Obywatelskiej".


Życzenia Wielkanocne 2009

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie składa wszystkim radomianom i sympatykom Radomia - zarówno tym w Warszawie, w Radomiu jak i na całym świecie - życzenia wszelkiej pomyślności, spokoju i ciepła rodzinnego z okazji Świąt Wielkanocy.


Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 5 kwietnia o godzinie 13 na Niedzielę Palmową. Jak co roku, będzie mnóstwo atrakcji. Specjalną mszę świętą (transmitowaną przez TVP Polonia) odprawi J.E. Ksiądz Biskup Ordynariusz Zygmunt Zimowski. Obdędzie się tradycyjne poświęcenie palem oraz procesja w stronę muzealnych pól. Więcej informacji oraz program imprez na stronie www.muzeum-radom.pl.


Lwów 1918 - dwie legendy

Na ciekawą wystawę przywołujący klimat Lwowa czasów walk 1918 roku zaprasza Muzeum Okręgowe im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Mówi Elżbieta Kwiecień, kurator wystawy: "Legenda o Orlętach Lwowskich narodziła się już w czasie trwania walk, a w latach powojennych nie wolno było tego tematu poruszać. Można więc powiedzieć, że jest to pierwsza tego typu ekspozycja." Wystawa pokaże także ukraińskich Strzelców Siczowych, o których często zapominano, przywołując historię oblężenia Lwowa. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wystawy.


Spotkanie Radomian w Warszawie 25 marca 2009 roku - spotkanie z Bliskim Wschodem

W środę 25 marca 2009 roku zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Bliskim Wschodem. Gościem specjalnym będzie były ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Izraelu, Pan Wojciech Piekarski, a kanwą spotkania będzie opowieść i prezentacja zdjęć z pielgrzymki rowerowej radomskiego Bractwa Rowerowego do Ziemi Świętej, które zaprezentuje uczestnik i kierownik wyprawy - Łukasz Zaborowski. Spotkanie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12. Początek o godzinie 19.


Magazyn pokładowy PKP Intecity o Radomiu

W marcowym numerze magazynu "W podróży" dostępnego w pociągach spółki PKP Intercity zamieszczono materiał o Radomiu. Radom został przedstawiony jako ciekawe miasto o bogatej tradycji i interesujących zabytkach, ale przede wszystkim miasto licznych wydarzeń kulturalnych - w tym Festiwalu Gombrowiczowskiego, Festiwalu Muzyki Dawnej, "Kazików" i "Uliczki tradycji", ciekawych imprez w Muzeum Wsi Radomskiej oraz największych w Polsce pokazów lotniczych "Air Show Radom".


Kaziki 2009 - drugie święto patrona Radomia

W dniach 4-8 marca odbyły się w Radomiu już po raz drugi uroczystości ku czci św. Kazimierza - patrona Radomia i Ziemi Radomskiej. Obchodom wzorowanym na wileńskich "Kaziukach" towarzyszyły liczne imprezy artystyczne, pokazy i kiermasze. Odbył się też II Bieg Kazików, czyli bieg ulicami Radomia oraz koncert piosenek do słów radomianina, Kazimierza Winklera (m.in. "O mnie się nie martw", "Czerwony autobus", "Dozwolone do lat 18"). W trakcie koncertu wręczono po raz pierwszy nagrodę Świętego Kazimierza, którą otrzymał Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Szczegółowy program na stronach radom.pl.


Trzecia rocznica Radomian w Warszawie za nami!

W Restauracji "Pod Retmanem" odbyło się trzecie rocznicowe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Tradycyjnie już odbyła się sprzedaż kartek świątecznych. Tym razem autorstwa dzieci z Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu.

Ponadto, odbył się kiermasz książek i wydawnictw o Radomiu. Można było także nabyć lalki w tradycyjnym stroju radomskim oraz ręcznie wykonane ozdoby choinkowe.

Spotkaniu towarzyszyła projekcja filmu o Radomiu "Szkice radomskie".

Czytaj więcej.


Radomianie w Warszawie na kręglach

W lutym byliśmy wspólnie na kręglach w warszawskim Rodzinnym Centrum Rozrywki "Hula Kula". Zobacz zdjęcia.


Wesołych Świąt i wszelkiej pomyślności w 2009 roku!

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie składa wszystkim radomianom i sympatykom Radomia - zarówno tym w Warszawie, w Radomiu i na całym świecie - życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowym 2009 Roku. Niech nam się szczęści w życiu osobistym i zawodowym, a Nasze Miasto oraz Ziemia Radomska niech rozwijają się i kwitną.


Sylwester w Radomiu - w teatrze lub na koncercie

Atrakcyjne propozycje na tegoroczny wieczór Sylwestrowy przygotowały Radomska Orkiestra Kameralna oraz radomski Teatr Powszechny. Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na specjalny koncert sylwestrowy "Trzech Tenorów". Trójka znakomitych śpiewaków, solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, wykona z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej najpiękniejsze pieśni, arie operowe i operetkowe. Radomski teatr zaprasza z kolei na pierwszy od lat musical - "Skrzypek na dachu". Dwa premierowe przedstawienia zaplanowano właśnie na Sylwestra.

Więcej o koncercie na stronie Radomskiej Orkiestry Kameralnej: www.rok.art.pl

Więcej o spektaklu sylwestrowym "Skrzypek na dachu": miasta.gazeta.pl/radom/.


Radomska grupa Alicetea zagra w warszawskiej Hard Rock Cafe

W sobotę 13 grudnia radomska grupa Alicetea zagra swój kolejny koncert w stolicy, tym razem na prestiżowej scenie Hard Rock Cafe w Złotych Tarasach, w ramach cyklu Heineken Music - Midnight Funk. Zespół grający muzykę reggae, funk i ska odbywa właśnie swoją trasę po Polsce, promując wydany wiosną album "Muzyka moja broń". Początek koncertu o godzinie 22.

Więcej o zespole na jego stronie w portalu MySpace. portalu


Radomska Orkiestra Kameralna koncertuje w Warszawie

W ramach cyklu "Koncerty na Ursynowie" z koncertem utworów Grażyny Bacewicz wystąpi w Warszawie w niedzielę 14 grudnia Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego. W programie: Divertimento (1965), I Kwintet fortepianowy (1952) oraz Koncert na orkiestrę smyczkową (1948). Koncert odbędzie się w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, Al. KEN 101. Początek o godzinie 16.

Czytaj więcej.


Trzecia rocznica spotkań radomian w Warszawie

To już 3 lata odkąd spotkaliśmy się po raz pierwszy! Z tej okazji zapraszamy gorąco i serdecznie na trzecie spotkanie rocznicowe. Tradycyjnie będzie ono połączone ze sprzedażą kartek świątecznych, z której dochód przekażemy na cele charytatywne, ale przewidujemy też dodatkowe atrakcje: kiermasz książek o Radomiu, na którym będzie można kupić ciekawe prezenty pod choinkę, lalki w tradycyjnym stroju radomskim oraz... niespodzianki filmowe! Zapraszamy we wtorek, 9 grudnia, od godziny 19 do Restauracji "Pod Retmanem", ul. Bednarska 9 (Mariensztat).


Radomskie ikony XX-lecia międzywojennego

Trwa ogólnopolski plebiscyt Muzeum Historii Polskiej, "Rzeczpospolitej" i portalu Onet.pl na ikony polskiego Dwudziestolecia Międzywojennego. W kategorii "Produkty, Firmy, Technika" nominowano aż dwa symbole radomskie: Fabrykę Broni oraz jej sztandarowy przedwojenny produkt - pistolet VIS. Głosowanie trwa do piątku, 5 XII, do północy. Swój głos można oddać tutaj.


Spotkanie Radomian w Warszawie - Spotkanie z górami - 5 XI 2008

Wyjątkowo we środę 5 XI zapraszamy na kolejne spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie, tym razem poświęcone górom i górskim wyprawom. Gościem specjalnym będzie Piotr Pudzianowski, radomski alpinista, który zdobył już Mont Blanc, Elbrus oraz próbował zdobyć Pik Lenina, a wiosną wybiera się na kolejną wyprawę - na najwyższy szczyt Ameryki Południowej - Aconcaguę. Spotkanie, któremy towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć z poprzednich wypraw, w Restauracji "Pod Retmanem", ul. Bednarska 9 (Mariensztat), 5 XI 2008. Początek o godzinie 19.


VIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

W dniach 23-31 października odbędzie się kolejna już 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Na deskach radomskiego Teatru Powszechnego zaprezentują się zespoły z Polski i z zagranicy. Tegoroczny festiwal zbiega się z 30-leciem radomskiego Teatru. Więcej informacji, repertuar i na specjalnych stronach festiwalowych.


Wystawa rzeźb osób głuchoniewidomych

Do końca października w korytarzach Teatru Wielkiego w Warszawie można oglądać wystawę rzeźb autorstwa osób głuchoniewidomych. Wystawa jest pokłosiem pleneru rzeźbiarskiego, jaki odbył się w maju br. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku koło Radomia. Prezentowane są m.in. prace zmarłego Henryka Kowalczyka, w tym jego najsłynniejsze dzieło "Wieża Babel". Patronem honorowym wystawy jest Pani Maria Kaczyńska. Więcej informacji na stronie Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.


Radiowa Trójka na Żywo z Radomia!

W sobotę 13 września od godziny 13 do 15 Program III Polskiego Radia będzie nadawał na żywo z Radomia w ramach akcji "Polska na żywo". W audycji "Radiowy Dom Kultury" przedstawione będą ciekawe inicjatywy kulturalno-społeczne z naszego miasta. Więcej na stronach "Trójki".


"Uliczka Tradycji" - wycieczka w lata 20. i 30.

Resursa Obywatelska organizuje w dniach 13-14 września w Radomiu dwudniowe imprezy pod tytułem "Uliczka Tradycji". Będzie to okazja przeniesienia się na chwilę do Radomia początku ubiegłego wieku. Imprezy odbywać się będą w specjalnej scenerii ulicy Struga, która na te dwa dni zamieni się w stary Radom. Więcej informacji i szczegółowy program imprez na stronie Resursy.


Wystawa "Ziemia Radomska - od Iłży do Sieciechowa"

Na wystawę zdjęć poświęconych Ziemi Radomskiej zaprasza z okazji 65-lecia powstania Oddział pionkowski PTTK. Wystawa jest prezentowana w Warszawie w siedzibie Zarządu Głównego PTTK przy ul. Senatorskiej 11 w okresie do 15 września br.

Szczegóły na stronach portalu www.pionki.pl.


Powstanie Sztuki

Stańko, Lao Che, Izrael, Pink Freud - 63 dni koncertów, wystaw, projekcji, przedstawień i nie tylko.

Radom, MCSW Elektrownia , 3 VIII 3 X 2008

Szczegółowy program imprez: www.elektrownia.art.pl

Recenzje, zapowiedzi, relacje: Gazaeta Wyborcza


Pierwsze po wakacjach spotkanie radomian w Warszawie

W czwartek 4 września zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie radomian w Warszawie. W programie m.in. premiera dokumentalnego filmu o Stowarzyszeniu Radomian w Warszawie oraz dyskusja o planach działalności na najbliższe miesiące. Zapraszamy o godzinie 19:00 do Restauracji Pod Retmanem, ul. Bednarska 9 (Mariensztat).


Z pomocą Ukrainie

Członkowie Klubu 4x4 zawiozą pomoc dla dotkniętej powodzią Ukrainy. I Ty możesz pomóc! Czytaj więcej.


Mistrzostwa Europy w Akrobacji Szybowcowej, Lotnisko Radom-Piastów, 7 17 VIII

Radom po raz kolejny w ostatnich latach gości imprezę lotniczą rangi międzynarodowej. Tym razem na lotnisku Aeroklubu Radomskiego w Piastowie koło Radomia od 7 do 17 sierpnia rywalizować będą najlepsi piloci szybowcowi Europy. Na ostatnie dwa dni imprezy zaplanowano szczególnie widowiskowe pokazy, w tym pokazy lotnicze.

Szczegóły: 9th FAI European Glider Aerobatic Championship


Po Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia Radomian w Warszawie

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Radomian w Warszawie, które odbyło się 29 maja, udzieliło absolutorium Zarządowi za 2007 rok, dokonało zmian w Statucie Stowarzyszenia oraz wybrało nowe władze na kolejną kadencję.

Pierwsze otwarte posiedzenie Zarządu i kolejne spotkanie radomian w Warszawie już w najbliższy czwartek, 5 czerwca, o godz. 19 w Restauracji "Pod Retmanem". Czytaj więcej.


Konkurs na logo Stowarzyszenia Radomian w Warszawie - bez rozstrzygnięcia

Przeszło 50 prac 38 autorów z całego kraju wpłynęło na konkurs na logo Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Jury po burzliwej dyskusji postanowiło jednak nie wskazywać zwycięzcy oraz rekomendować powtórzenie konkursu. Wyróżniono trzy najlepsze prace. Czytaj więcej.


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Radomian w Warszawie

W czwartek 29 maja o godzinie 19 w Restauracji "Pod Retmanem", ul. Bednarska 9, odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. W programie obrad m.in.:

 • Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia za 2007 rok
 • Zmiany w statucie
 • Wybór władz stowarzyszenia na nową dwuletnią kadencję Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


Festiwal 4 Pory Książki - Pora Poezji w Radomiu

Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, wieczór młodych radomskich poetów, I Radomska Gra Miejska "Na tropach poezji, na tropach miasta" oraz "zaczarowana dorożka" na radomskim deptaku - te i inne atrakcje czekają radomian w trakcie tegorocznej "Pory Poezji" organizowanej w ramach ogólnopolskiego festiwalu "4 Pory Książki" krakowskiego Instytutu Książki przez Stowarzyszenie Kocham Radom (30 maja - 1 czerwca 2008). Czytaj więcej.


Konkurs na logo Stowarzyszenia Radomian w Warszawie
"Termin nadsyłania prac wydłużono do 15 maja 2008 roku"

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie ogłasza otwarty konkurs na opracowanie znaku graficznego (logo) Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do młodych twórców, studentów, uczniów szkół artystycznych, artystów plastyków oraz osób amatorsko zajmujących się działalnością plastyczną.

 • Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2008 roku.
 • Nagroda główna w konkursie wynosi 1000 złotych.
 • Szczegółowe warunki konkursu określa regulamin.
Uwaga! Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi do 30 maja br. Czytaj więcej.


Stypendium Kazimierzowskie rusza po raz drugi!

"Najlepsze przed nami" to hasło drugiej edycji Stypendium Kazimierzowskiego, programu stypendialnego Stowarzyszenia Radomian w Warszawie skierowanego do młodych radomian, uczniów radomskich szkół średnich. Przyznane będzie jedno stypendium w kwocie 3.800 złotych oraz jedno wyróżnienie. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja. Szczegółowe informacje na temat programu stypendialnego znajdują się w Regulaminie. Czytaj więcej.


Muzyka odnaleziona - radomska muzyka źródeł

Odbyło się kolejne spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie, tym razwem poświęcone "muzyce źródeł" - tradycyjnej muzyce wiejskiej z terenu Ziemi Radomskiej. W programie m.in. spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim, malarzem, etnografem i pisarzem, pokaz filmu "Muzykanci radomscy", nauka obera i polki prowadzona przez Stowarzyszenie Dom Tańca oraz zabawa taneczna przy muzyce kapeli Jana Fogta, oraz inne atrakcje. Spotkanie odbyło się 24 kwietnia 2008 roku o godzinie 17 w Restauracji "Pod Retmanem", Warszawa, ul. Bednarska 9

Zobacz zdjęcia ze spotkania w Galerii.

Czytaj więcej.


1% podatku dla organizacji radomskich

Jak co roku w okresie rozliczeń podatkowych zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych z Radomia i regionu radomskiego. W tym roku jest to łatwiejsze niż dotychczas. Wystarczy podanie nazwy organizacji oraz jej numeru KRS w odpowiednim polu formularza podatkowego PIT. Czytaj więcej.


Spotkanie Radomian w Warszawie - Radom sentymentalny - 3.04.2008, MCKiS

Zapraszamy na kolejne spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie poświęcone wspomnieniom o starym Radomiu. Opowiadania Panów Tomasza Paprockiego oraz Włodzimierza Andrzejewskiego ilustrowane będą fotografiami oraz pocztówkami ze starego Radomia. Spotkanie odbędzie się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, ul. Elektoralna 12. Czytaj więcej.


Rocznica Radomskiego Czerwca '76 - jak uczcić?

W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą wydarzeń Czerwca 76, chcielibyśmy porozmawiać o miejscu Radomskiego Czerwca w pamięci zbiorowej i możliwych formach upamiętnienia tego wydarzenia. Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie Radomian w Warszawie, w poniedziałek 11 czerwca o godz. 17 do Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12. Czytaj więcej.

Spotkanie majowe - Radom muzyczny
czwartek 10 maja, godz. 20

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na koncert fortepianowy Magdaleny Brzozowskiej oraz prezentację projektu nowej siedziby Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Czwartek, 10 maja, godz. 20:00, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa, ul. Elektoralna 12. Wstęp wolny. Czytaj więcej

Spotkanie i koncert noworoczny 4 stycznia 2007

Jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąca, serdecznie zapraszamy na pierwsze w Nowym Roku spotkanie Radomian w Warszawie w czwartek 4 stycznia 2007 godzina 20, Restauracja pod Retmanem ul. Bednarska 9 na Mariensztacie.
Tym razem spotkanie uświetni koncert Kwartetu "Radomiensis" pod kierownictwem Stanislawa Bawora.
  W programie:
 • koncert d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha
 • wybor najpiękniejszych kolęd.

Rocznicowe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie

Ponad 1000 złotych na rzecz radomskich dzieci z zespołem Downa przyniosła aukcja kartek świątecznych. Wszystkie kartki zostały namalowane przez dzieci z zespołem Downa, znajdujące się pod opieką Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "Nasze Dzieci" w Radomiu. W czwartek 7 grudnia w Restauracji pod Retmanem na warszawskim Mariensztacie odbyło się rocznicowe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Stowarzyszenie ufunduje też stypendium dla zdolnej młodzieży z Radomia wybierającej się na studia do Warszawy. Zobacz więcej

Rocznicowe spotkanie Radomian w Warszawie czwartek, 7 grudnia

Tym razem spotykamy się w nowym miejscu, w Restauracji Pod Retmanem na ul. Bednarskiej 9 na Mariensztacie (pomiędzy ul. Furmańską i Dobrą). Początek o godz. 20:00.

W programie najbliższego spotkania przewidziano m.in. aukcję i sprzedaż kartek świątecznych namalowanych przez dzieci z zespołem Downa z Radomia. Zobacz więcej

Piknik rowerowy na Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach niedziela, 27 sierpnia

Radomskie "Bractwo Rowerowe", Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach oraz Stowarzyszenie "Kocham Radom" organizują w niedzielę 27 sierpnia Piknik na Leśnej Kolei Wąskotorowej połączony z wycieczką rowerową z Radomia. Zobacz relację z pikniku.

Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej 2006

Radom, 3-13 sierpnia 2006


Już od 3 sierpnia Radom będzie żył Mistrzostwami Świata w Akrobacji Samolotowej. Impreza sportowa tej rangi jest bardzo znaczącym i wyjątkowym wydarzeniem dla naszego miasta i regionu. Przyjazd na mistrzostwa do Radomia zapowiedziała rekordowa liczba zawodników. W rywalizacji weźmie udział ponad 80 pilotów z 20 państw. Władze Radomia i organizatorzy zawodów zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by członkowie uczestniczących ekip, osoby im towarzyszące, sympatycy lotnictwa i dziennikarze obsługujący zmagania najlepszych na świecie pilotów akrobatów czuli się w gościnie u nas jak najlepiej. Zobacz więcej


II Piknik Rowerowy Radom-Orońsko, 2 lipca

Zobacz relację z wyprawy rowerowej Radom-Orońsko

Sobota 15 lipca - wycieczka na Leśną Kolej Wąskotorową do Pionek

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zapraszamy w najbliższą sobotę, 15 lipca, na Leśną Kolej Wąskotorową w Pionkach. Kto jeszcze tam dotąd nie zawitał, nie będzie żałował! Będzie okazja obejrzeć zgromadzone lokomotywy i wagoniki - w tym liczące nawet 100 lat! Dla chętnych - możliwość wsparcia dzieła odbudowy kolejki własną pracą. Dla wszystkich - możliwość wycieczki do Puszczy Kozienickiej. Wieczorem ognisko. A do tego - dodatkowe atrakcje. Zobacz szczegóły...

Wystawa fotografii Bernarda Gotfryda, 08-30 czerwca

Jeszcze tylko do czwartku, 29 czerwca włącznie, można oglądać wystawę fotografii Bernarda Gotfryda, urodzonego w Radomiu a mieszkającego w Stanach Zjednoczonych fotografika, pracującego przez wiele lat dla amerykańskiego wydania Newsweeka. Prezentowane zdjęcia dokumentują najsławniejsze osobistości życia politycznego i kulturalnego Stanów Zjednoczonych lat 60. i 70. Można obejrzeć również zdjęcia Radomia okresu okupacji oraz z lat 80. Wystawa jest czynna w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa, ul. Elektoralna 12.

Imprezy plenerowe Stowarzyszenia Radomian w Warszawie

W sobotę, 1 lipca, zapraszamy na wyjazdową imprezę plenerową - piknik na działce. W zależności od liczby chętnych, impreza odbędzie się w Rajcu pod Radomiem lub w Koszorowie pod Szydłowcem. Zainteresowane osoby proszone są o zgłoszenie mejlowe chęci wyjazdu najpóźniej do piątku, 30 czerwca, do godz. 12:00 wraz z określeniem preferowanej lokalizacji. Istnieje możliwość zorganizowania transportu z Radomia. Zgłoszenia: radomianie@gazeta.pl

II Piknik Rowerowy Radom-Orońsko

W niedzielę, 2 lipca, radomskie Bractwo Rowerowe wspólnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku organizuje II Piknik Rowerowy Radom-Orońsko. Ruszamy z Radomia spod fontann na ul. Żeromskiego o godz. 9:00. Trasa do Orońska liczy 20 km. W Centrum Rzeźby Polskiej otwarte będą dwie wystawy - w galerii Kaplica można zobaczyć rzeźby Ronalda Rittera, natomiast w Oranżerii ekspozycję "Dwaj Rzeźbiarze", na której wystawione zostały prace Wiktora Brodzkiego i Philippe Brodzkiego. Powrót z Orońska zaplanowano o godz. 15. Wejście na teren CRP oraz kiełbaska są bezpłatne.
30. rocznica radomskiego Czerwca '76 - obchody w Warszawie
W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą protestu robotniczego w Radomiu, Stowarzyszenie Radomian w Warszawie włącza się aktywnie w obchody rocznicowe.
Czytaj więcej...

Zapraszamy na spotkanie majowe Stowarzyszenia Radomian w Warszawie
Wyjątkowo we wtorek, 16 maja, odbędzie się majowe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Gościem specjalnym będzie płk. Marek Bylinka, z-ca Komendanta Dęblińskiej "Szkoły Orląt".
Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie zawiązane.
12 kwietnia br. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie.
Czytaj więcej...

Leśnicy w stolicy promują Puszczę Kozienicką i Świętokrzyską.
Puszczę Kozienicką i Świętokrzyską będą promować w niedzielę 23 kwietnia w Warszawie leśnicy RDLP w Radomiu
Czytaj więcej...

Koncepcja zagospodarowania terenu przy ul. Chrobrego i Struga w Radomiu.
Na sesji Rady Miejskiej 24 kwietnia radni wybiorą koncepcję zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Chrobrego i Struga w Radomiu.
Czytaj więcej...

Świąteczny stół radomian
W przestronnych i gościnnych salach Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy Elektoralnej 12 w Warszawie spotkali się w czwartek 6 kwietnia sympatycy Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Przedświąteczne - już piąte! - spotkanie było okazją do podzielenia się wielkanocnym jajkiem i złożenia życzeń; również dla rodzinnego miasta.
Czytaj więcej... Spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Radomianie w Warszawie
Drodzy Radomianie,
Jak już zapowiadaliśmy w najbliższą środę 12 kwietnia 2006 roku o godzinie 18:00 spotykamy się na zebraniu założycielskim Stowarzyszenia Radomian, które odbędzie się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.
Czytaj więcej...

Kwietniowe spotkanie Radomian w Warszawie w nowym miejscu
Najbliższe, wielkopostne spotkanie Radomian w Warszawie odbędzie się w nowym miejscu: w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki na ul. Elektroralnej 12. W programie zaplanowano m.in. debatę na temat strategicznych celów rozwojowych dla Radomia i możliwego wsparcia ze strony środowiska radomian w Warszawie. Z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne pragniemy przy tej okazji podzielić się jajeczkiem.
Czytaj więcej...

80-lecie urodzin Andrzeja Wajdy
6 marca br. 80-lecie urodzin obchodził wielki polski reżyser i zarazem Honorowy Obywatel Miasta Radomia, pan Andrzej Wajda. Z tej okazji życzenia na ręce czcigodnego jubilata skierowali również Radomianie w Warszawie.
Czytaj więcej...

IV spotkanie Radomian w Warszawie
Gościem specjalnym IV spotkania Radomian w Warszawie był aktor i pasjonat kolejnictwa, prezes Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, pan Paweł Szwed. Opowieść o realizowanej przez siebie odbudowie Leśnej Kolei Wąskotorowej z Pionek do Garbatki ilustrował zdjęciami i prezentacją multimedialną.
Czytaj więcej...

Odtwórzmy kolekcję telefonów RWT
Wspólnie z radomskim Bractwem Rowerowym odtwarzamy kolekcję telefonów produkowanych przez radomską RWT. Mamy już kilkanaście egzemplarzy! W połowie lutego przekażemy je uroczyście Galerii Dziedzictwa Kulturowego Miasta Radomia.
Czytaj więcej...

Trzecie spotkanie radomian w Warszawie
Jak zwykle w pierwszy czwartek miesiąca, 2 lutego warszawscy radomianie już po raz trzeci spotkali się w C.K. Oberży na Chmielnej 28. Gośćmi specjalnymi byli parlamentarzyści Ziemi Radomskiej oraz przedstawiciele Rady Miejskiej Radomia.
Czytaj więcej...

Radom na planszy Monopoly!
Również dzięki pomocy Radomian w Warszawie aż dwa radomskie gmachy znalazły się na czele rankingu mającego wyłonić obiekty, jakie znajdą się na planszy specjalnej wersji popularnej gry Monopoly.
Czytaj więcej...

Aktualności
Wspieraja nas
Projekt wsparcia organizacyjnego Stowarzyszenia Radomian w Warszawie jest realizowany jest przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych