Rocznicowe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie

Ponad 1000 złotych na rzecz radomskich dzieci z zespołem Downa przyniosła aukcja kartek świątecznych. Wszystkie kartki zostały namalowane przez dzieci z zespołem Downa, znajdujące się pod opieką Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "Nasze Dzieci" w Radomiu. W czwartek wieczorem w Restauracji pod Retmanem na warszawskim Mariensztacie odbyło się rocznicowe spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Stowarzyszenie ufunduje też stypendium dla zdolnej młodzieży z Radomia wybierającej się na studia do Warszawy.




Kulminacyjnym punktem rocznicowego spotkania była aukcja kartek świątecznych. Pomysłodawczynią całej inicjatywy była Agnieszka Deja, członkini zarządu Stowarzyszenia, na co dzień pracująca w Fundacji Synapsis zajmującej się dziećmi autystycznymi. Jak na prawdziwą licytację przystało, były emocje, podbijanie stawek i nieoczekiwane zwroty akcji. Aukcję profesjonalnie poprowadził Wojciech Janicki, wiceprezes Stowarzyszenia, na co dzień pracownik FCE Bank Polska. Licytowano trzy specjalne kartki. Pierwsza licytowana, karta z nr 3 została sprzedana za 100 złotych. Licytacja drugiej była już bardziej emocjonująca - ostateczna cena 160 złotych. Płatności dokonano telefonicznie przelewem z konta bankowego nabywcy na konto Stowarzyszenia Nasze Dzieci. Licytacja ostatniej kartki, z numerem 001/2006, podniosła temperaturę do zenitu. Kartkę nabyło wspólnie kilka osób ze stolika "po prawej stronie" wylicytowując astronomiczną kwotę 590 złotych! Zgodnie z ich decyzją kartka trafi na rzecz Stowarzyszenia. Poza licytacją sprzedawano pozostałe kartki, których sprzedaż przyniosła kolejne 210 złotych. Cała akcja przyniosła w sumie 1060 złotych, które trafią do Stowarzyszenia Nasze Dzieci.




Omówiono plany działalności Stowarzyszenia na najbliższe miesiące, w tym inicjatywę ufundowania stypendium dla zdolnej młodzieży z Radomia wybierających studia w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia, Jakub Kluziński, poinformował o zgromadzeniu ok. 3500 złotych, co pozwoli na ufundowanie jednego stypendium. Szczegółowy tryb selekcji beneficjentów stypendium będzie opracowany wspólnie z władzami szkół średnich z Radomia, które będą stanowiły kapitułę stypendium. Kolejne stypendia będą fundowane w miarę pozyskiwania następnych fundatorów.

Były też krótkie wspomnienia wydarzeń minionych 12 miesięcy. W grudniu ub. roku odbyło się pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Radomian w Warszawie w restauracji C.K. Oberży na Chmielnej. Od tego czasu spotkania odbywały się regularnie każdego miesiąca, najczęściej w pierwsze czwartki miesiąca. Początkowo miejscem spotkań była C.K. Oberża, potem - wiosną - na jakiś czas Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki na Elektoralnej, a w ostatnich miesiącach znów Oberża.

Przez ten rok odbyły się m.in. spotkania ze sławnymi ludźmi - stowarzyszenie gościło m.in.:

  • Pawła Szweda, aktora i pasjonata kolei wąskotorowych, odbudowującego Leśną Kolej Wąskotorową w Pionkach, który pokawywał i opowiadał o swojej pasji
  • Płk. Marka Bylinkę, z-cę komedanta dęblińskiej "Szkoły Orląt", który przybliżył historię i dzień dzisiejszy tej znanej na całym świecie szkoły, nierozerwalnie związanej z Radomiem
  • Tadeusza Derlatkę, byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu, który opowiadał o historii Radomia i o obchodach 500. rocznicy uchwalenia Konstytucji Nihil Novi w Radomiu

W czerwcu wraz z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki zorganizowano obchody 30. rocznicy wydarzeń "Radomskiego Czerwca '76"". W programie znalazły się wystąpienia historyków IPN, p. Jacka Pawłowicza i p. Pawła Sasanki oraz Antoniego Macierewicza. W panelu dyskusyjnym wziął udział również p. Zdzisław Maszkiewicz, były senator i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska. Pokazano pierwszą część filmu dokumentalnego "Miasto z wyrokiem" z udziałem producenta filmu, p. Jacka Gwizdały. Wśród gości byli również uczestnicy wydarzeń.

Również w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki odbyła się wystawa zdjęć Bernarda Gotfryda, urodzonego w Radomiu fotografika żydowskiego pochodzenia, mieszkającego obecnie w Stanach Zjednoczonych. Na wystawie znalazły się zdjęcia osobistości życia publicznego lat 70. i 80. Wystawa była prezentowana początkowo we Wrocławiu, potem za sprawą radomskiego oddziału Gazety Wyborczej trafiła do Radomia, a na końcu była pokazywana w Warszawie. Atrakcją wernisażu była prezentacja anegdot dotyczących kilku prezentowanych fotografii. Anegdoty zajmująco przeczytał p. Ksawery Jasieński.

Oprócz imprez i spotkań oficjalnych odbywały się imprezy mniej formalne - w CK Oberży oraz w plenerze. W lipcu i w sierpniu odbyły się wycieczki do Skansenu Leśnej Kolejki Wąskotorowej w Pionkach.

Kolejne spotkanie Radomian w Warszawie 4 stycznia 2007 roku, czyli w pierwszy czwartek Nowego Roku.

Powrót