Muzyka Odnaleziona - radomska muzyka źródeł

Zakończony właśnie w Warszawie XI festiwal "Nowa Tradycja", podobnie jak rok temu, otwierał zespół z Ziemi Radomskiej grający tradycyjną polską muzykę ludową. Utwory wykonywane przez kapelę z okolic Radomia po raz kolejny uznane zostały za "Muzykę Źródeł" dla polskiego nurtu muzyki folkowej i źródło inspiracji dla twórców nowego brzmienia w polskiej muzyce.

Spotkania z Wiesławą Gromadzką z kapeli Kołazińskich z okolic Przysuchy i skrzypkiem Janem Gacą z Przystałowic Małych, którzy grali pierwszego dnia festiwalu, pięknie opisuje w swoich książkach prof. Andrzej Bieńkowski, malarz i etnograf, entuzjasta, dokumentalista i badacz muzyki ludowej z regionu radomskiego. Dzięki jego książkom odkrywamy zapomniany niemal świat radomskiej wsi i muzyki . towarzyszki w życiu, pracy i zabawie. Muzyka, jak pisze autor, była z ludźmi zawsze i wszędzie. Wykonywano ją na weselach, w czasie podróży, przy pracy w polu, na spotkaniach, w domach i karczmach. Muzykanci byli najczęściej aktorami i twórcami teatru weselnego granego drugiego dnia wesela, swoistej formy teatru dell'arte i misteriów średniowiecznych, zjawiska nieznanego do niedawna badaczom polskiego teatru. Książki "Ostatni wiejscy muzykanci" Andrzeja Bieńkowskiego z roku 2001 i, ostatnio wydana, "Sprzedana muzyka" oraz nagrodzone wydawnictwa płytowe "Mety grają" to dokumenty ginącej kultury, które pozostają głęboko w sercach czytelników, miłośników muzyki oraz, w szczególny sposób, radomian poszukujących swojej regionalnej tożsamości.

Stowarzyszenie Radomian w Warszawie wszystkim tym, dla których droga i ważna jest świadomość własnych korzeni i źródeł kultury polskiej pragnie przybliżyć postać autora .Ostatnich wiejskich muzykantów. i jego dokonania na spotkaniu pod hasłem "Muzyka odnaleziona", które organizujemy 24. kwietna bieżącego roku w Warszawie w restauracji gdańskiej "Pod Retmanem". Profesor Andrzej Bieńkowski będzie dla radomian i innych zaproszonych gości przewodnikiem po świecie zapomnianej już przez wielu muzyki i ginącej kultury ludowej z okolic Radomia. Wysłuchamy archiwalnych nagrań wiejskich śpiewaków i muzykantów oraz obejrzymy fragmenty filmów dokumentalnych nagrywanych przez profesora Bieńkowskiego. Mamy nadzieję, że atrakcyjne będą także występy kapeli Jana Fogta z Radomia . zwycięzcy wielu konkursów muzycznych, a także nauka tańców ludowych prowadzona przez Stowarzyszenie "Dom Tańca", która niezauważalnie powinna przerodzić się w zabawę podobną do tych z .dawnych czasów.. Mamy nadzieję, że atmosferze spotkania pokoleń sprzyjać będzie kuchnia restauracji "Pod Retmanem".

Marzeniem organizatorów jest, aby spotkanie nas - "Radomian w Warszawie" z radomianami, którzy będą naszymi gośćmi, będzie początkiem współpracy dla różnych środowisk zainteresowanych dobrem naszego Miasta i przyczynkiem do tworzenia nowego wizerunku Radomia dumnego ze swojej tradycji i kultury.

Chcielibyśmy, aby "Radomska Muzyka Źródeł" znana i uznawana za inspirację w ciągle rosnącym kręgu znawców i twórców muzyki stała się także i dla Naszych Szanownych Gości źródłem własnych odkryć, także zawodowych, oraz początkiem nowego spojrzenia na muzykę dla nas odnalezioną.

Krzysztof Wieczorek

Członek Zarządu Stowarzyszenia
Radomian w Warszawie

Proponujemy również do pobrania plakat.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w Galerii.