Puszczę Kozienicką i Świętokrzyską będą promować w niedzielę w Warszawie leśnicy RDLP w Radomiu

Podczas festynu z okazji Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim leśnicy będą mieli swoje stoisko. Zaprezentują dwa istniejące na terenie podległym RDLP Leśne Kompleksy Promocyjne - Puszczę Kozienicką i Puszczę Świętokrzyską. Pierwszy z nich powołano w 1994 r. Jego największą atrakcją jest ścieżka dydaktyczna Królewskie Źródła usytuowana w pobliżu rezerwatu mającego taką samą nazwę. Leśnicy zrobili tu miejsce niezwykłe, którego odwiedzenie warto zaproponować warszawiakom. Do królewskiego źródełka, z którego - według miejscowej tradycji - pił wodę Władysław Jagiełło, schodzi się drewnianymi schodami i pomostami prowadzącymi przez tzw. taras zalewowy rzeki Zagożdżonki. Pomosty w miejscach, które wcześniej były nie do pokonania dla piechurów, ciągną się prawie 2 km. W najpiękniejszych zakątkach są ławeczki i drewniane stoły. Można prócz rozkoszowania się krajobrazem przysiąść na posiłek.

"Chcemy pokazać warszawiakom, że tylko kilkadziesiąt minut jazdy samochodem dzieli ich od świata dzikiej przyrody, pięknych krajobrazów i powietrza pachnącego zdrowym lasem - mówi Mariusz Turczyk, rzecznik prasowy RDLP."

Kompleks promocyjny Puszcza Kozienicka będzie promował m.in. Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni-Letnisko. Przygotuje m.in. pokazy kulinarne z możliwością degustacji leśnych przysmaków. Będą potrawy z dziczyzny i runa leśnego.

Ponieważ lasy Puszczy Kozienickiej od zawsze słynęły z bartnictwa, nie zabraknie miodu i wyrobów pszczelarskich. Leśnicy przygotowali także konkursy, w których nagrodami będą sadzonki drzew i krzewów lasów Puszczy Kozienickiej.

Leśnicy będą także zachęcać do odwiedzin najmłodszego w Polsce LKP - Puszcza Świętokrzyska. Na żywo będzie można podziwiać mistrzów rękodzieła ludowego ze Świętokrzyskiego, a na posterach - historię najstarszego drzewa na terenie RDLP Radom - ponad 700-letniego dębu Bartek. Będą także konkursy, a dla zwycięzców leśnicy przygotowali mające certyfikat oryginalności Bartusie, czyli sadzonki wyhodowane z nasion słynnego dębu Bartek.

Źródło: Gazeta Wyborcza w Radomiu

Powrót