Apel przeciwko likwidacji radomskiej Orkiestry Garnizonowej

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 października br. radomska Orkiestra Garnizonowa ma zostać rozformowana do dnia 30 czerwca 2010 roku. Zachęcamy do poparcia apelu przeciwko likwidacji Orkierstry Garnizonowej w Radomiu.

Apel można wysłać drogą elektroniczą pod adres: drogą elektroniczną na adres: adiutantura@mon.gov.pl lub listem pod adres: Minister Obrony Narodowej, ul. Klonowa 1, 00-909 Warszawa.

Wzór:

Sz. P. Bogdan Klich
Minister Obrony Narodowej

Apel

W dniu 30 października 2009 r. podjął Pan decyzję w sprawie zmian organizacyjnych w klubach i orkiestrach wojskowych, na mocy której Dowódca Sił Powietrznych, do dnia 30 czerwca 2010 roku, zobowiązany jest do rozformowania Orkiestry Garnizonowej w Radomiu.

Przez blisko 60 lat swojej działalności radomska Orkiestra Garnizonowa na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny Miasta i całego regionu radomskiego, uświetniając uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach zarówno w Polsce jak i za granicą. Noworoczne koncerty w wykonaniu muzyków w mundurach gromadziły setki mieszkańców Radomia.

W imieniu własnym oraz społeczności miasta Radomia, apeluję do Pana Ministra o zmianę decyzji w sprawie likwidacji Orkiestry Garnizonowej w Radomiu.

Historia orkiestry

Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych w Radomiu -- zdjęcie grupowe

Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych powstała w 1952 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 5 w Radomiu. Od początku związana jest z ziemią radomską i Wojskami Lotniczymi. Orkiestra występowała na terenie całego kraju i poza jego granicami. Uświetniała uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Brała udział w defiladach wojskowych, paradach i pokazach musztry paradnej. Uczestniczyła także w wielu przeglądach i festiwalach. Do najważniejszych należy występ w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Wojskowych w Świeradowie Zdroju. Orkiestra brała także udział w Festiwalach Orkiestr Wojskowych Wojsk Lotniczych, gdzie kilkakrotnie zajmowała pierwsze miejsce. Zespół występował także poza granicami kraju. W 1999 r. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Kaiserslautern oraz na Festiwalu w Oldenburgu, z którego dochód przeznaczony był na odbudowę zniszczonej szkoły w Kosowie. W 2002 r. orkiestra koncertowała także w miejscowościach Saint Truiden i Koksijde w Belgii. Kapelmistrz kpt. Sławomir Ćwiek Tamburmajor mł. chor. sztab. Grzegorz Gorajski Szef st. chor. sztab. Tomasz Chwaliński.

Źródło: www.wojsko-polskie.pl.